top of page

12 травня розпочинається Європейський тиждень громадського здоров’я


Громадське здоров’я — це про запобігання захворюванням, промоцію здорового способу життя та збереження безпечного середовища для нинішнього та майбутніх поколінь 💙

Громадське здоров’я складається з широкого спектра напрямів — від імунізації й формування культури здоров’я з дитинства до запобігання епідеміям та зменшення впливу факторів ризику.

Експерти Центру громадського здоров'я діляться ключовими рекомендаціями, як запобігти хворобам і покращити якість життя.

🔹Перевірте свій вакцинальний статус, пропущені щеплення — надолужте

«Завдяки масовій вакцинації людству вдалося викорінити натуральну віспу та суттєво зменшити поширення інших інфекційних хвороб. Вакцинація — це про як індивідуальний захист, так і про формування колективного імунітету. На жаль, у 2024 році рівень охоплення плановими щепленнями в Україні не досяг необхідних 95%, які потрібні для надійного захисту від інфекцій. Водночас вакцин достатньо в регіонах. Якщо ви чи ваша дитина не отримали вчасного щеплення, зверніться до сімейного лікаря», — зазначає начальниця відділу імунізації ЦГЗ Людмила Павлюк.

🔹Здоровий спосіб життя — основа міцного здоров’я

«Профілактика неінфекційних захворювань — це інвестиція у якість життя людини та турбота про майбутнє. Українці мають високий тягар неінфекційних захворювань, серед них: серцево-судинні, онкологічні, діабет. Більшості з них можна запобігти — через зміну способу життя: правильно харчуйтеся, відмовтеся від куріння та алкоголю, більше рухайтесь», — зазначає завідувачка відділу профілактики неінфекційних захворювань ЦГЗ Олена Запорожська.

🔹Культура турботи про здоров’я має починатися з дитинства

«Закладання здорових звичок у дитинстві — основа активного довголіття. Це завдання батьків, вихователів, учителів — саме ви в перші роки життя формуєте у дитини ставлення до харчування, рухової активності, сну, гігієни, психоемоційного добробуту. Це інвестиція у здорове майбутнє всієї країни», — зауважує Elena Zaporozhska.

🔹Запобігання епідеміям — спільна відповідальність

«В умовах воєнного стану та викликів, пов’язаних із ним, роль епіднагляду стає критично важливою. Україна активно впроваджує сучасні підходи до епідеміологічного нагляду (синдромний епіднагляд, епіднагляд на підставі подій, інтегрований епіднагляд до окремих груп інфекцій тощо), що відповідають міжнародним стандартам і враховують новітні виклики у сфері громадського здоров’я», — зазначає завідувачка відділу організації епіднагляду ЦГЗ Наталія Бугаєнко.

Водночас вона наголошує, що для протидії інфекційним хворобам важливі дії кожного громадянина, а не лише держави.

«Якщо захворіли, звертайтеся до лікаря, носіть маски та залишайтеся вдома. Це не лише особиста справа, а й питання відповідальності перед оточенням, вашими близькими», — додає Наталія Бугаєнко.

🔹Тільки лікар призначає антибіотики

«Щоб антибіотики залишалися ефективними, їх потрібно використовувати правильно — і лише за призначенням лікаря. Кожен має знати: антибіотики — не "таблетка від усього", а серйозні ліки, які не можна приймати “про всяк випадок”», — наголошує завідувач відділу антимікробної резистентності та інфекційного контролю ЦГЗ Артем Горбачевський.

🔹Психічне здоров’я — частина загального здоров’я

«Турбота про психічне здоров’я має бути такою ж важливою, як і про фізичне. Регулярний відпочинок, емоційна підтримка, звернення по професійну допомогу за потреби — усе це допомагає зберігати стійкість, адаптуватись до змін і підтримувати якість життя», — наголошує координаторка з психічного здоров’я ЦГЗ Olena Bidovanets.

🧬 Громадське здоров’я — це спільна справа. Щоденні рішення кожного з нас впливають на добробут цілих поколінь.

Центр громадського здоров’я України

Comments


bottom of page