top of page

11 квітня – День боротьби з хворобою Паркінсона

Кожен день ми робимо тисячі рухів.

Але для людей з хворобою Паркінсона навіть прості рухи можуть стати великим викликом.

Попри діагноз, люди можуть продовжувати активне життя — за підтримки близьких, доступу до лікування та турботливого ставлення суспільства.

🌷Символом хвороби Паркінсона є червоний тюльпан, виведений у 1980-х роках голландським селекціонером, який сам страждав від цієї хвороби.

Цей тюльпан уособлює витривалість, надію та постійну боротьбу, яку ведуть люди з цією хворобою, не зважаючи на труднощі, щоб зберегти якість свого життя.

За даними Parkinson's Europe, близько 10 мільйонів людей у світі живуть із хворобою Паркінсона. ​

За даними Єдиної державної системи охорони здоров'я (ЄСОЗ) на 2024 рік, в Україні зареєстровано 56 135 осіб з хворобою Паркінсона.

ℹ️ Хвороба Паркінсона — це хронічне, повільно прогресуюче нейродегенеративне захворювання центральної нервової системи, що поступово призводить до руйнування клітин мозку, які виробляють дофамін — хімічну речовину, необхідну для координації рухів.

Через це з’являються такі симптоми:

🔹 тремор (тремтіння рук, підборіддя чи голови);

🔹 сповільненість рухів (людина ніби "гальмує");

🔹 м’язова скутість;

🔹 зміни ходи і постави (сутулість, невпевнені кроки);

🔹 порушення рівноваги.

Згодом можуть виникати й інші прояви — зміни мови, емоцій, міміки.

Зазвичай хвороба Паркінсона проявляється у віці від 50 до 70 років, але можливий і більш ранній розвиток, навіть у 30-40 років. Такий випадок називають молодіжним.

​В Україні для людей з хворобою Паркінсона доступні безоплатні медичні послуги та ліки в рамках Програми медичних гарантій (ПМГ) та програми «Доступні ліки».

Зокрема, пацієнти можуть отримати необхідні ліки безоплатно або з частковою доплатою, а також скористатися послугами діагностики та лікування як в амбулаторних, так і в стаціонарних умовах.

Що можемо зробити ми?

▫️Розмовляти відкрито про хворобу, зменшуючи стигму і надаючи підтримку тим, хто з нею живе.

▫️Вести здоровий спосіб життя, займатися фізичними вправами та дбати про харчування.

▫️Регулярно проходити медичні огляди та вчасно звертатися до лікаря — це може допомогти значно полегшити перебіг хвороби.

תגובות


bottom of page