top of page

5 червня – Всесвітній день охорони навколишнього середовища

У цей день поговоримо про важливість споживання чистої води і профілактику водно-нітратної метгемоглобінемії. Ця хвороба пов’язана з забрудненням води нітратами.

Де на Львівщині перевищення вмісту нітратів у воді? Наводимо результати досліджень у населених пунктах, де мешкають діти до 3-х роківЩо таке водно-нітратна метгемоглобінемія?

Водно-нітратну метгемоглобінемію спричиняє токсична дія нітратів (солей азотної кислоти). Їхній надлишок в організмі порушує транспортування кисню в крові, тому розвивається кисневе голодування тканин (гіпоксія).

Нітратна інтоксикація пов’язана з утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові та розвитком ціанозу.

Важливо! Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, особливо перших трьох років життя, передусім пов’язаний із недосконалістю ферментних систем маленького організму.

Як попередити водно-нітратну метгемоглобінемію?

Регулярний аналіз води дозволяє контролювати вміст токсичних речовин

Відповідно до вимог ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» допустима концентрація нітратів у питній воді становить 50 мг/дм3. Допустима добова доза нітратів для дорослої людини встановлена на рівні 5 мг/кг/добу, а для дітей раннього віку – 2,5 мг/кг/добу.


Для профілактики виникнення випадків водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей фахівці Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України проводять моніторингові дослідження вмісту нітратів у воді з індивідуальних колодязів, громадських колодязів та каптажів (пристроїв, що дозволяють збирати та виводити підземні води на поверхню для їхнього виміру та використання) у населених пунктах, де проживають діти віком до 3-х років.


Де на Львівщині перевищений вміст нітратів у воді?

Результати досліджень.


За перші три місяці 2023 року працівники Центру дослідили 537 проб води з індивідуальних колодязів, громадських колодязів та каптажів за санітарно-хімічними показниками, з них не відповідає вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» за вмістом нітратів - 93 проби, що складає 17,3%!

Найбільше перевищень вмісту нітратів у воді виявлено у Золочівському, Червоноградському, Стрийському районах.

Найвищі рівні вмісту нітратів у воді (перевищення у 2,5 – 7 разів!) виявлені у селах Черниця, Пісочна, Демня Стрийського району, у селах Ульвівок, смт Лопатин Червоноградського району, у селах Бортків, Скнилів Золочівського району, у селі Дідилів Львівського району.


Як убезпечити себе від споживання води з надмірним вмістом нітратів?

- не використовуйте воду з криниць для приготування дитячого харчування;

- за можливістю якнайдовше годуйте немовля грудним молоком, якщо навіть мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією нітратів, у грудному молоці їх вміст - незначний;

- не вживайте воду з колодязів і джерел, вміст нітратів у яких перевищує нормативні показники;

- не організовуйте зберігання гною, вбиралень, вигрібних ям у радіусі 50м від колодязів та свердловин; (для індивідуальних колодязів – не менше ніж 20 м);

- з обережністю застосовуйте в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні й органічні добрива;

- дотримуйтеся гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо);

- проводьте дезінфекцію колодязя.

Ми працюємо, щоб Ви були здоровими!

34 перегляди0 коментарів

Comments


Рекомендуємо

Ще немає постів цією мовою
Щойно пости будуть опубліковані, ви побачите їх тут.
bottom of page