top of page

5 червня – Всесвітній день охорони навколишнього середовища

У цей день поговоримо про важливість споживання чистої води і профілактику водно-нітратної метгемоглобінемії. Ця хвороба пов’язана з забрудненням води нітратами.

Де на Львівщині перевищення вмісту нітратів у воді? Наводимо результати досліджень у населених пунктах, де мешкають діти до 3-х років



Що таке водно-нітратна метгемоглобінемія?

Водно-нітратну метгемоглобінемію спричиняє токсична дія нітратів (солей азотної кислоти). Їхній надлишок в організмі порушує транспортування кисню в крові, тому розвивається кисневе голодування тканин (гіпоксія).

Нітратна інтоксикація пов’язана з утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові та розвитком ціанозу.

Важливо! Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, особливо перших трьох років життя, передусім пов’язаний із недосконалістю ферментних систем маленького організму.

Як попередити водно-нітратну метгемоглобінемію?

Регулярний аналіз води дозволяє контролювати вміст токсичних речовин

Відповідно до вимог ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» допустима концентрація нітратів у питній воді становить 50 мг/дм3. Допустима добова доза нітратів для дорослої людини встановлена на рівні 5 мг/кг/добу, а для дітей раннього віку – 2,5 мг/кг/добу.


Для профілактики виникнення випадків водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей фахівці Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України проводять моніторингові дослідження вмісту нітратів у воді з індивідуальних колодязів, громадських колодязів та каптажів (пристроїв, що дозволяють збирати та виводити підземні води на поверхню для їхнього виміру та використання) у населених пунктах, де проживають діти віком до 3-х років.


Де на Львівщині перевищений вміст нітратів у воді?

Результати досліджень.


За перші три місяці 2023 року працівники Центру дослідили 537 проб води з індивідуальних колодязів, громадських колодязів та каптажів за санітарно-хімічними показниками, з них не відповідає вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» за вмістом нітратів - 93 проби, що складає 17,3%!

Найбільше перевищень вмісту нітратів у воді виявлено у Золочівському, Червоноградському, Стрийському районах.

Найвищі рівні вмісту нітратів у воді (перевищення у 2,5 – 7 разів!) виявлені у селах Черниця, Пісочна, Демня Стрийського району, у селах Ульвівок, смт Лопатин Червоноградського району, у селах Бортків, Скнилів Золочівського району, у селі Дідилів Львівського району.


Як убезпечити себе від споживання води з надмірним вмістом нітратів?

- не використовуйте воду з криниць для приготування дитячого харчування;

- за можливістю якнайдовше годуйте немовля грудним молоком, якщо навіть мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією нітратів, у грудному молоці їх вміст - незначний;

- не вживайте воду з колодязів і джерел, вміст нітратів у яких перевищує нормативні показники;

- не організовуйте зберігання гною, вбиралень, вигрібних ям у радіусі 50м від колодязів та свердловин; (для індивідуальних колодязів – не менше ніж 20 м);

- з обережністю застосовуйте в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні й органічні добрива;

- дотримуйтеся гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо);

- проводьте дезінфекцію колодязя.

Ми працюємо, щоб Ви були здоровими!

34 перегляди0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Comments


Рекомендуємо

Ще немає постів цією мовою
Щойно пости будуть опубліковані, ви побачите їх тут.
bottom of page