top of page

Що таке віруси? Кілька деталей, про які ви могли не знати

Третього жовтня – Міжнародний день визнання вірусів

Віруси є частиною людського існування, які вторглися у всі можливі сфери нашого життя.

З появою COVID-19, відродженням поліомієліту ми всі приділяємо вірусам значно більше уваги. Ми знаємо їх за назвою хвороби, до якої вони призводять: Ханта, Гепатит, Астро або Норо. Іноді ми пам'ятаємо їх лише за загадковими абревіатурами, як-от ВКЕ, H3N2 або ВПЛ. Жодна з них не є справді популярною. Оскільки вони відповідальні за різноманітні неприємні, а часом і серйозні захворювання, за ними закріпилася погана репутація. У нас часто немає ефективних ліків для боротьби з ними.


Що таке віруси?

Відповідь вимагає більш глибокого вивчення їх зовнішнього вигляду та того, як вони впливають на життя людини. Простіше кажучи: це генетичний матеріал.

Віруси – це не живі істоти, а лише різновид інфекційних агентів. Вони не мають клітин, не можуть розмножуватися самостійно і не мають власного метаболізму.


Віруси дуже, дуже маленькі. Вони мають діаметр 20-300 нм, масштаб однієї мільярдної частки метра. Порівняно з усіма відомими мікробами, віруси крихітні. Їх можна побачити лише за допомогою флуоресцентної ультрамікроскопії або електронної мікроскопії.

Віруси можуть проявлятися у двох формах. По-перше, вони існують поза клітинами господаря як інфекційні частинки, які називаються віріонами. У цій формі вірус поширюється від одного господаря до іншого. Більшість віріонів несуть білкову оболонку. Вони можуть існувати десятиліттями без господаря і не втрачають свого заразного потенціалу. Як тільки вони здатні інфікувати нову клітину-хазяїна, вони змінюють свою вірусну форму і починають реплікацію, запозичуючи системи реплікації ДНК і метаболізм клітини-господаря.

Зараз відомо близько 3000 видів вірусів.

Докази найдавнішої вірусної інфекції були знайдені в деформованих кістках скам’янілості динозавра віком 150 мільйонів років. Наше розуміння вірусів, їх поведінки та молекулярних механізмів зростає з кінця 19-го століття.

Справа в тому, що оскільки метаболізм вірусу та клітини-господаря настільки тісно взаємопов’язані, що нам не вистачає правильних ліків для боротьби з ними. Вбиваючи вірус, клітина-господар також зазнає атаки. З іншого боку, є світла сторона, пов’язана з розвитком медицини. Дослідники виявили, що модифіковані віруси можна використовувати для знищення цільових пухлинних клітин або бактерій, стійких до антибіотиків.

Якщо Ви не хочете, щоб у вашому організмі завівся не дружній сусід, дотримуйтесь деяких правил:

1. Регулярно провітрюйте приміщення та робіть вологе прибирання – як у помешканні, так і в робочих приміщеннях.

2. Дотримуйтесь здорового способу життя, що передбачає повноцінний сон (не менше ніж 7-8 годин на добу).

3. У сезон застуд слід обмежити важкі силові тренування, бо вони знижують імунітет; рекомендована зарядка з обов’язковими елементами дихальної гімнастики.

4. У раціон слід включати не менше ніж 50% рослинної їжі в сирому вигляді (капуста цвітна, білокачанна, морква, буряк, часник, цибуля, шпинат, хрін, помідори, яблука, гарбуз, смородина). Потрібно звести до мінімуму споживання рафінованих та термічно оброблених продуктів. У раціоні повинні бути бобові, горіхи, які є природніми імуномодуляторами.

«Життя на Землі знаходиться під постійно зростаючим ризиком бути знищеним катастрофою, такою як раптова глобальна ядерна війна, генно-інженерний вірус або інші небезпеки, про які ми ще не думали» – Стівен Хокінг.


Уляна Романюк – в.о. завідувача вірусологічної лабораторії Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України58 переглядів0 коментарів

Comments


Рекомендуємо

Ще немає постів цією мовою
Щойно пости будуть опубліковані, ви побачите їх тут.
bottom of page