Кожен етап є важливим у системі захисту від інфекційних хвороб.
Найголовніше — протягом усього шляху зберегти ефективність вакцини. Пропонуємо розглянути процес транспортування на прикладі вакцин проти дифтерії, кашлюку та правця.
Від контрольованого виробництва до надійного транспортування
Вакцини виробляють на фармацевтичному підприємстві, де весь процес суворо контролюється. Дотримання стандартів дає змогу забезпечити вакцини всіма необхідними компонентами для формування стійкого імунітету.
Після виробництва вакцини пакують у спеціальні контейнери, які підтримують потрібну температуру, наприклад, для вакцини проти кашлюку, дифтерії та правця — це +2–8°C.
Постійне підтримання температури на належному рівні критично важливе для збереження властивостей вакцини.
Шлях в Україну
Після пакування вакцин починається їхнє транспортування — у тому числі до України. Перевезення здійснюють у спеціалізованих автомобілях-рефриже-раторах.
Для дотримання умов холодового ланцюга, на кожний флакон розміщують термоіндикатори — вони показують, чи не перегрівалася вакцина в дорозі.
Станом на червень 2024 року в Україну сумарно надійшло 1 802 191 доза вакцин АДП-м, АДП, АКДП-гепВ-хіб і АКДП.
Доставлення в регіони
Прибуття вакцин в Україну — це лише частина шляху. Далі вони розподіляються по обласних складах, кожен із яких обладнаний сертифікованими ВООЗ холодильними кімнатами.
Ці кімнати оснащені системами дистанційного контролю температури та альтернативними джерелами енергії, що забезпечує стабільну температуру навіть у разі відключення електроенергії.
Передача в медзаклади
Кінцевим етапом є доставлення вакцин до медичних закладів, таких як поліклініки, лікарні чи амбулаторії, де пацієнти отримують щеплення.
Щоб вакцини зберігали свої властивості, медзакладам було передано 5529 прекваліфікованих ВООЗ холодильників, 13 207 одиниць пасивного холодильного обладнання (термосумки, термоконтейнери в комплекті з логерами та індикаторами заморожування) та 1034 спеціалізованих морозильники.
Надійне зберігання навіть під час війни
Попри виклики війни, Україна продовжує вдосконалювати систему зберігання та транспортування вакцин.
Співпраця МОЗ із міжнародними організаціями, такими як ЄС, ВООЗ, ЮНІСЕФ та USAID, сприяє модернізації обладнання та підвищенню кваліфікації персоналу. Це забезпечує стабільність і надійність усього процесу, щоб вакцина, яку ви отримуєте, гарантовано давала вам ефективний захист від інфекційних хвороб.
Додаткова інформація: З 1 серпня в Україні проводиться кампанія з додаткових заходів імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця для тих, хто пропустив планові щеплення в попередні роки.
Усі щеплення за Національним календарем є безоплатними. Якщо ви не пам’ятаєте, чи були вакциновані, зверніться до свого сімейного лікаря, який допоможе скласти індивідуальний графік вакцинації з дотриманням мінімальних інтервалів.
Comentários