Вакцинація є надійним та перевіреним методом профілактики інфекційних хвороб, у тому числі таких, як дифтерія та правець. Однак отриманий завдяки вакцинації імунітет із часом слабшає, і саме ревакцинація дозволяє підтримувати його на необхідному рівні. Ревакцинація нагадує імунній системі про загрозу, стимулюючи її до повторної активної реакції.
Чим небезпечні дифтерія та правець?
Дифтерія та правець – це небезпечні інфекційні хвороби, які можуть мати серйозні наслідки для здоров’я, а в невакцинованих людей призвести до смерті.
Дифтерія вражає слизову оболонку горла, утворюючи плівки, які можуть перешкоджати диханню, а також вражати серце, нервову систему та нирки. У невакцинованих людей, які не отримують лікування, летальність становить 29%.
Правець вражає нервову систему, спричиняє судоми та має рівень летальності до 40%. Колективного імунітету від правця не існує, тож вакцинація – єдиний спосіб захиститися.
На щастя, в Україні доступні в достатній кількості вакцини проти обох хвороб, які безоплатно надаються в рамках національного календаря профілактичних щеплень – https://tinyurl.com/3kd9txu2.
Щоб отримати щеплення або вакцинувати свою дитину, зверніться до сімейного лікаря чи найближчого закладу охорони здоров’я.
Як працює вакцина
Активним компонентом вакцини є антиген (подібний до збудника хвороби), при введенні якого в організм виробляються захисні білки (антитіла).
Отже, імунна система починає реагувати на вакцину та створює антитіла. Антитіла – це спеціальні білки, які «запам’ятовують» збудника. Унаслідок вакцинації в організмі залишаються клітини пам’яті, які знають як боротися зі збудником, проти якого працює вакцина. Якщо в організм вакцинованої людини потрапить живий і сильний вірус чи бактерія, то імунна система швидко активується для захисту.
Чому необхідна ревакцинація
З часом рівень антитіл, отриманих під час вакцинації, може зменшуватися.
Ревакцинація потрібна, щоб «освіжити» пам’ять імунної системи. У випадку з правцем, який потрапляє до організму через брудні рани, дорослим необхідно вакцинуватися кожні 10 років.
Особливо імунітет слабшає в людей похилого віку. Вони стають більш вразливими до інфекційних захворювань і мають підвищений ризик розвитку супутніх хвороб на кшталт хронічних респіраторних чи серцево-судинних захворювань.
(Ре)вакцинація вагітних – один захист на двох
Життєво важливою для вагітних є вакцинація АаКДП-М (комбінованою вакциною проти правця, дифтерії та кашлюку з ацелюлярним кашлюковим компонентом).
Така вакцинація рекомендується під час кожної вагітності між 18 і 36 тижнями незалежно від того, чи отримувала жінка планові щеплення до вагітності чи під час попередньої вагітності.
Вакцинація під час вагітності дозволяє матері передати антитіла дитині через плаценту та захистити з народження.
Календар ревакцинацій: чому слід дотримуватися графіку
У рамках національного календаря профілактичних щеплень ревакцинація проти дифтерії та правця розпочинається з раннього дитинства.
Перша ревакцинація (проти дифтерії, правця і кашлюку) проводиться в 18 місяців, друга (уже без кашлюкового компоненту) – у 6 років, третя – у 16 років. Для дорослих ревакцинація проти дифтерії та правця рекомендується кожні 10 років.
Якщо у дитинстві людина не вакцинувалася, або дані про вакцинацію відсутні, для повноцінного захисту необхідно пройти триразовий курс вакцинації з дотриманням певних інтервалів.
У таких випадках варто звернутися до сімейного лікаря, який допоможе скласти індивідуальний графік щеплень.
Центр громадського здоров’я України
Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб #МиПрацюємоЩобВиБулиЗдорові
Komentar