Фактори ризику, пов'язані з самогубством, можна розділити на категорії:
- індивідуальні або особистісні фактори ризику (наприклад, психічні розлади, зловживання алкоголем);
- фактори ризику, пов'язані зі стосунками або міжособистісні фактори ризику (наприклад, проблеми з інтимним партнером);
- соціальні — ізоляція та несприятливе середовище;
- фактори ризику, пов'язані з навколишнім середовищем або зовнішні фактори ризику (наприклад, обмежений доступ до медичних послуг, послуг з охорони психічного здоров'я).
До основних факторів ризику, пов'язаних із суїцидальною поведінкою відносяться:
попередні спроби самогубства;
психічні розлади;
зловживання психоактивними речовинами;
хронічні захворювання та інвалідність;
соціальна ізоляція;
доступ до зброї;
відсутність доступу до послуг з охорони психічного здоров'я.
Алкоголь відіграє більшу роль у суїцидальній поведінці серед чоловіків, ніж серед жінок. Це стосується зловживання алкоголем і його впливу на мислення та імпульсивність.
Соціально-економічні та особисті проблеми. Чоловіки середнього віку з труднощами в роботі, фінансах чи правовій сфері мають вищий ризик суїциду порівняно з іншими групами. Сюди також належать проблеми у стосунках, випадки насильства в сім’ї, низький рівень доходу та соціальна ізоляція, що підвищують ймовірність суїцидальних намірів.
Особливі групи ризику. Ветерани, які стикаються з труднощами адаптації та психологічними наслідками бойових дій, мають підвищений ризик суїциду.
Крім того, ЛГБТ+ чоловіки, зокрема гомосексуальні, бісексуальні та трансгендерні, знаходяться під сильним соціальним тиском і стигматизацією, що також може підвищувати ризик суїцидальних настроїв.
Рекомендації щодо профілактики суїцидів серед чоловіків середнього віку
• Оновлення планів профілактики
Важливо, щоби профілактичні програми враховували актуальні дані та спеціальні заходи для запобігання суїцидам серед чоловіків середнього віку.
• Фокус на ризики та фактори
Необхідно впроваджувати заходи, що враховують основні ризики, такі як депресія, зловживання алкоголем та іншими психоактивними речовинами, доступ до зброї, фінансові труднощі, а також нестача соціальних зв’язків та недостатній доступ до медичних послуг.
• Врахування культурних очікувань щодо маскулінностей
Важливо розуміти, як культурні особливості впливають на чоловіче ставлення до звернення за допомогою. В українському контексті чоловічі ролі часто асоціюються з образами сили, витривалості та самостійності, через що звернення по допомогу може сприйматися як слабкість.
• Підтримка медичних закладів
Корисно навчати персонал медичних установ та швидкої допомоги розпізнавати ризики суїциду й надавати кризову допомогу чоловікам.
• Співпраця з роботодавцями та закладами, що працюють із залежностями
Навчання для персоналу щодо профілактики суїциду, підтримка психічного здоров’я та запобігання самогубствам на робочих місцях та в закладах для людей із залежностями може значно знизити ризики.
Матеріал підготовлений у рамках Всеукраїнської програми Ти як? (https://howareu.com/), ініційованої першою леді Олена Зеленська.
Центр громадського здоров’я України
Comments