Сучасні досягнення медицини дозволяють хворим на цукровий діабет повноцінно жити, працювати і вести активний спосіб життя! Варто знати, що спричиняє захворювання, перші його ознаки і як не захворіти на цукровий діабет.
Цукровий діабет входить до трійки захворювань, які найчастіше спричиняють інвалідизацію та смерть, поряд з атеросклерозом та онкозахворюваннями.
За даними ВООЗ, у світі майже 42 мільйони людей хворіють на цукровий діабет, в Україні – 1,3 мільйона осіб, на Львівщині – понад 65 тисяч хворих.
Хвороба проявляється тривалим підвищенням рівня глюкози в крові. Цукровий діабет може призводити до серйозних захворювань судин, серця, очей, нирок та нервів.
Фактори ризику цукрового діабету:
Ø спадкова схильність
Ø надмірна маса тіла чи ожиріння
Ø порушення обміну вуглеводів
Ø малорухливий спосіб життя
Ø хронічні стреси
Симптоми цукрового діабету:
підвищена спрага, сухість у роті
слабкість, постійне почуття втоми
зниження гостроти зору, «затуманений зір»
оніміння кінцівок, поколювання в руках та ногах
повільне заживання порізів та виразок
різка втрата маси тіла
сечовипускання
Що робити, щоб не захворіти на цукровий діабет?
1. Більше рухатися! Дотримуватись щоденної фізичної активності.
☛ Регулярні фізичні навантаження допоможуть позбавитися зайвої ваги, знизити рівень цукру в крові, підвищити чутливість організму до засвоєння інсуліну.
2. Дотримуватись принципів здорового харчування.
☛ Раціон має включати продукти із низьким вмістом жиру, більшої кількості рослинної їжі (овочі, фрукти, горіхи); цільнозернові продукти, багаті на клітковину (хліб з борошна грубого помолу, макаронні вироби, овес, ячмінь тощо); шоколад із підвищеним вмістом какао або шоколад з фруктовою начинкою.
☛ Режим харчування: 4-5 прийомів їжі на день, причому невеликими порціями.
☛ Відмовитися від рафінованих вуглеводів та обмежити вживання цукру і солі. Рекомендована норма: цукру – не більше 50 г, солі – до 5 г на добу.
3. Стежити за масою свого тіла.
☛ Вимірювати індекс маси тіла (ІМТ). Показник у нормі – менший 25-ти.
☛ Якщо є ожиріння чи надмірна вага, ризик захворіти на діабет зростає.
☛ Куріння може призвести до підвищення цукру, збільшення резистентності до інсуліну та ризику розвитку діабету. Надмірна кількість алкоголю також впливає на ризик розвитку хвороби.
5. Відвідувати сімейного лікаря.
☛ Періодично проводити дослідження крові, сечі, перевіряти рівень цукру в крові (норма у межах: 3,89-5,83).
Галина Савченко – лікар відділу епіднагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб
Kommentare