top of page

Твоя кров може воювати!

14 червня у світі відзначається Міжнародний день донора крові.


Вже другий рік поспіль Україна відзначає його в умовах війни. В реаліях сьогодення потреба донорської крові зросла в рази. Цей день покликаний привернути особливу увагу українців до необхідності регулярно донатити кров, яка рятує мільйони життів!Що варто знати про донорство

Донором крові може бути будь-яка особа (українець чи іноземець) у віці від 18-ти до 60-ти років з мінімальною вагою 50-60 кг без протипоказань до донорства.

Перед процедурою здачі крові кожен донор проходить обов’язкове безкоштовне обстеження та лише після цього його допускають до донації.

Обстеження донорів крові та компонентів крові проводять задля гарантії безпеки здоров’я донорів і реципієнтів (людина, якій переливають донорську кров).

Лікар, визначаючи показання до донорства, його об’єму та виду, спирається на Критерії відсторонення донорів цільної крові та компонентів крові згідно з абсолютними та тимчасовими протипоказаннями.

Абсолютним протипоказанням є серцево-судинні захворювання, онкологічні захворювання, патологічна схильність до кровотеч, цукровий діабет, інфекційні хвороби в анамнезі (гепатит В та С, ВІЛ).

Тимчасові протипоказання мають різні терміни залежно від причини.

Після інфекційної хвороби потенційні донори відсторонюються щонайменше на два тижні після дати повного клінічного одужання.

- грипоподібні захворювання - 2 тижні після зникнення симптомів;

- лихоманка - 2 тижні з дати зникнення симптомів;

- туберкульоз - 2 роки після дати підтвердженого одужання;

- остеомієліт - 2 роки після дати підтвердженого одужання;

- сифіліс - 1 рік після дати підтвердженого одужання;

- токсоплазмоз - 6 місяців після дати клінічного одужання.

Такий великий список протипоказань – це насамперед турбота про донорів! Працює принцип «рятуй життя безпечно». У разі підвищеної температури чи хронічного захворювання організму людини потрібен відпочинок і лікування, а не навантаження, яким є донація крові.

Готуючись до донації, не вживайте алкоголь за 48 годин до здавання крові, відмовтесь від жирної, смаженої, копченої, молочної їжі, вживайте менше солі напередодні. Виспіться і обов’язково з’їжте легкий сніданок. Не куріть за годину до здавання крові. Не здавайте кров, якщо відчуваєте озноб, запаморочення, головний біль чи слабкість. Відверто відповідайте на запитання лікаря і не приховуйте інформацію при проходженні медичного огляду.

Стандартна доза крові, яку беруть для донації становить 450мл та додаткові 25мл для аналізів. Якщо у вас мінімальна вага (50 кг), тоді лікарі рекомендують здавати 350 млл (+25 на аналізи). Загалом втрачається 7-13% від загального об’єму крові, але кількість клітин не падає до загрозливого рівня, тому це безпечно!

Чому важливе регулярне донорство? Здача компонентів крові потребує повторної донації, аби перевірити вашу кров через 6 місяців після першої кроводачі і переконатися, що вашу плазму можна безпечно використовувати, так звана процедура карантинізації донорської крові. До цього плазму заморожують на 6 місяців і не використовують її аж до моменту наступної вашої кроводачі. Таким чином саме регулярне донорство дозволяє безперебійно використовувати зарезервовані запаси крові.

Перерва між донаціями цільної крові становить 60 днів і для чоловіків, і для жінок, а між донаціями плазми чи тромбоцитів 14 днів для будь-якої статі.

Після п'яти регулярних донацій рекомендовано зробити перерву не менше 3 місяців. Якщо ви здали цільну крові, то на донацію плазми або тромбоцитів можна йти через 30 днів.

Після того, коли донор здав кров слід відпочити 10-15 хвилин. Повідомте персонал, якщо відчули запаморочення або слабкість. В такому стані не рекомендується сідати за кермо чи залишати центр здавання крові. Протягом перших 12 годин після донації, уникайте інтенсивних фізичних навантажень. Рукою, з якої брали кров, не рекомендується піднімати важкі речі. Наступні дві доби потрібно повноцінно і регулярно харчуватися та пити більшу, ніж зазвичай кількість води (не менше 2 літрів). Від алкоголю на цей час краще утриматися.

Донорська кров – це цінний ресурс як при плановому лікуванні, так і при наданні невідкладної допомоги. Актуальне питання донорства і в теперішній час, коли в Україні відбувається війна і сотні тисяч поранених військових, цивільних потребують допомоги та збереженні життя, здоров’я, саме завдяки переливанню крові. А здійснити це можливо тільки при наявності достатньої кількості донорського ресурсу – безоплатних, добровільних донорів та незнижуваного запасу донорської крові та її компонентів.

25 переглядів0 коментарів

Comments


Рекомендуємо

Ще немає постів цією мовою
Щойно пости будуть опубліковані, ви побачите їх тут.
bottom of page