Сьогодні Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України розповість про кількість рідини, яка необхідна організму людини. Скільки потрібно пити?Найкращий маркер потреби організму у рідині – це відчуття спраги. У науковій літературі надається цифра добової потреби рідини – це 4% від маси тіла, Людина може використовувати як джерело рідини не тільки питну воду, але й рідкі страви, соковиті фрукти та ягоди, які теж містять воду та враховувати з них суму випитої рідини за день незручно. Найпростіші показники того, що організм достатньо забезпечений рідиною, на які можна орієнтуватись: • відсутність відчуття спраги; • колір сечі світло-жовтий. Потреба у рідині серед дня залежить від: 1. Рівня фізичного навантаження. 2. Від наявності супутніх захворювань. 3. Від кількості та виду їжі. 4. Від температури навколишнього середовища. 5. Від частоти дихання, від інтенсивності спітніння. 6. Від віку. Люди похилого віку та малі діти погано відчувають спрагу, тому контроль рідини в цих вікових групах має бути ретельний.
Для того, щоб мати змогу завжди забезпечувати себе рідиною, будьте завжди забезпечені водою. На робочому столі тримайте біля себе склянку з водою, на прогулянці, в школі чи займаючись спортом, беріть з собою воду в індивідуальну пляшечку. Якщо ви відчули спрагу або вам здалось, що це відчуття спраги – відпийте ковток. Якщо ви відчули задоволення після першого ковтка та спрага посилилась, то пийте, поки не отримаєте задоволення від води. Якщо після першого ковтка не має бажання продовжувати пити – зупиняйтесь. Пити воду через силу непотрібно. Найголовніше – навчитись прислухатись до свого тіла та його сигналів. Найкращим напоєм для людини є чиста вода без смаку та мінералізації. Вона найбільш фізіологічно задовольняє всі потреби організму. У мінералізованій воді може бути надлишок певних мінералів, наприклад, натрію. Надлишок натрію може збільшувати ризик у виникненні набряків та підвищенні артеріального тиску. Каву та чай також можна використовувати як джерело рідини, але слід пам’ятати, що добова норма кофеїну – 400 мг, це відповідає трьом чашкам кави та двом чашкам чаю. Ще є рекомендація кількості рідини - 30 мл на 1 кг ваги. Основну частину рідини варто випити до 18 години.
Які напої краще обмежити чи виключити зовсім з раціону? Усі солодкі напої промислового чи домашнього виробництва, такі як компоти, фреші, лимонади, соки допускаються у раціоні, але не рекомендовано включати щоденно в раціон чи надавати їм перевагу над водою. Солодкі напої містять у своєму складі штучно доданий чи природні види цукру, тому такі напої є висококалорійними, сприяють розвитку передчасного старіння шкіри, надмірної ваги, розвитку цукрового діабету. Є ще орієнтовний розрахунок потреб у рідині: 9-13 років - 1.5 літра на добу (7-8 склянок), від 14 років і дорослим (8-11 склянок). Яку воду вибрати? Безпечну! Не повинна містити шкідливих хімічних сполук та мікроорганізмів, не мати різкого запаху і присмаку. Візуально неможливо оцінити, чи відповідає вода всім цим вимогам. Тому є просте правило: не пити воду з неперевірених джерел, потічків чи колодязів. Придатною для пиття може бути вода: водопровідна, з бюветів, пунктів розливу, фасована у пляшки. Власне натуральний сік теж можна пити, однак варто розуміти, що сік — це концентрований продукт, який містить велику кількість цукру. Тож об’єм випитого за день соку не має перевищувати 150 г! Крім того, фруктові соки містять кислоти, які чинять подразнювальну дію на слизову шлунку й руйнують емаль зубів! #МиПрацюємоШобВиБулиЗдорові Львівський Лаб.центр Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України
Comments