В продовження теми жіночого здоров’я, поговоримо сьогодні про рак молочної залози. Розпочнемо з того, що рак молочної залози (РМЗ) – це дійсно серйозна проблема, в зоні ризику якої перебувають переважно жінки, адже у чоловіків РМЗ зустрічається приблизно у 0,5-1 % випадків. Станом на 2022 р. в Україні було зареєстровано понад 12 тис. випадків РМЗ у жінок.
РМЗ характеризується неконтрольованим ростом клітин молочної залози. У разі поширення таких клітин за її межі через кровоносні та лімфатичні судини, виникають метастази. Як і кожне захворювання, РМЗ має ряд симптомів, за якими можна запідозрити про його наявність та своєчасно звернутись до лікаря.
Ось деякі з них:
ущільнення або потовщення в молоч-ній залозі (МЗ)
нерівності та почервоніння шкіри МЗ
біль і чутливість в ущільненні МЗ
виділення (кров, гній) із соска або його втягнення та інше.
В попередньому дописі ми вже зазначали, що раннє виявлення РМЗ сприяє його ефективному лікуванню та успішному прогнозу на одужання. Для цього важливо регулярно здійснювати:
клінічне обстеження молочних залоз
ультразвукове дослідження молочних залоз (за необхідності)
мамографію – скринінг на рак молочної залози, враховуючи вік і фактори ризику
Стосовно частоти та кількості таких обстежень тебе поінформує лікар. Тож, зі свого боку, не бійся задавати питання лікарю про своє здоров’я.
Якщо говорити про фактори ризику РМЗ, то звісно, що ти не можеш вплинути на вік чи сімейний анамнез, але ти можеш знизити ризик розвитку РМЗ, змінивши свій спосіб життя:
дотримуватись засад здорового харчування
бути фізично активною та підтримувати нормальну масу тіла
відмовитися від вживання тютюну та алкоголю
надавати перевагу грудному вигодовуванню, якщо маєш таку можливість
Обирай здоров’я!
Джерело: Центр громадського здоров'я
Commentaires