top of page

Посилення антитютюнового законодавства в Україні

З 11 липня 2023 року, відповідно до ухваленого антитютюнового Закону № 1978-IX, набуває чинності заборона реклами електронних пристроїв для куріння (як електронних сигарет, так і пристроїв для нагрівання тютюну) і заборона продажу ароматизованих сигарет та рідин до електронних сигарет.

Зокрема, зміни передбачають заборону продажу:

тютюнових виробів з ароматичними добавками (це енергетичні добавки, вітаміни, кофеїн, таурин; добавки, які роблять викиди диму кольоровими), які могли вводити споживачів в оману щодо наслідків вживання тютюну.

сигарет та тютюну для самокруток (зокрема, фільтр, папір, капсула яких містить тютюн або нікотин, або смако-ароматичні добавки).

рідин з нікотином чи без, які містять смако-ароматичні добавки (зокрема, зі смаком фруктів, ментолу чи кофеїну).

Заборона виробництва та продажу тютюнових виробів, е-сигарет та рідин до них з добавками набула чинності з 11 липня. Проте залишки продукції виробники зможуть розпродавати ще протягом року. Законом передбачено штраф за їхню реалізацію особам, які не досягли 18 років, у розмірі 1020 грн, а у разі повторного порушення – 10 200 грн.

Також під заборону підпадає реклама тютюнових виробів, електронних сигарет та рідин до них. Заборона включає рекламу як у точках продажу, так і в мережі Інтернет». Також передбачена заборона реклами такої продукції на телебаченні чи як спонсорства на публічних заходах.

Для того, аби кожен, хто стикається з порушенням антитютюнового законодавства, міг повідомити про нього й захистити себе і своїх близьких, у Центрі громадського здоров’я створили онлайн-платформу - nosmoking.phc.org.ua. Тут є можливість подати скаргу безпосередньо через сайт, або ж через мобільний застосунок чи чат-боти в месенджерах Telegram i Viber.

З допомогою платформи nosmoking.phc.org.ua громадяни можуть повідомити про такі порушення:

• куріння в ресторанах, барах, кафе;

• куріння в громадських місцях, житлових будинках, у транспорті;

• реклама тютюнових виробів;

• нелегальна торгівля тютюновими виробами;

• відсутність попереджувальної інформації та наявність заборонених предметів для куріння.

Відповідно до ст. 19 Закону України від 22.09.2005 року № 2899-IV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» державний контроль за дотриманням положень цього Закону здійснюють відповідні центральні органи виконавчої влади в межах повноважень, визначених Законом. У разі фіксації адміністративних правопорушень необхідно звертатись в органи Національної поліції та Держпродспоживслужбу.


Джерело: Центр громадського здоров`я


 
 
 

Comments


bottom of page