Кашлюк, дифтерія та правець — небезпечні інфекційні хвороби. Захист від них потрібен усім — як дітям, так і дорослим. Щоби вберегти себе, потрібно вакцинуватися. Щеплення починають робити ще з двох місяців життя.
Проти дифтерії та правця є декілька вакцин. Їх застосовують залежно від віку та кількості необхідних доз.
АКДП та АаКДП захищають не тільки від дифтерії та правця, але й кашлюку.
Вам вивчати ці абревіатури не потрібно, адже лікарі завжди знають, яку вакцину обрати для вас чи ваших дітей.
Відмінності між вакцинами АКДП, АаКДП, АДП та АДП-м
АКДП (Анатоксин дифтерійний, кашлюковий і правцевий) — перша вакцина, яку отримує дитина. АКДП забезпечує захист від трьох хвороб одночасно. Є два підвиди цієї вакцини: АКДП з цільноклітинним кашлюковим компонентом та з ацелюлярним.
Щеплення ними роблять у 2, 4, 6 і 18 місяців немовлятам за Національним календарем щеплень (https://tinyurl.com/bdd9jtm2).
Детальніше про різницю між АКДП та АаКДП:
АКДП (адсорбована коклюшно-дифтерійно-правцева вакцина) містить цільноклітинний кашлюковий компонент, що складається з убитих (інактивованих) цілих клітин бактерії Bordetella pertussis.
АаКДП (адсорбована ацелюлярна коклюшно-дифтерійно-правцева вакцина) містить ацелюлярний кашлюковий компонент, який складається не з цілих клітин, а з окремих очищених антигенів бактерії Bordetella pertussis.
Подальша вакцинація здійснюється без кашлюкового компоненту вакцинами АДП і АДП-м.
АДП (адсорбована дифтерійно-правцева вакцин) містить лише анатоксини дифтерії та правця. У ній не використовується кашлюковий компонент. Щеплення АДП роблять дітям у 6 років.
АДП-м (адсорбована дифтерійно-правцева вакцина з малим вмістом антигену) використовують для ревакцинації підлітків і дорослих. За необхідності її використовують і для підтримки імунітету проти дифтерії та правця. Знижений вміст антигену допомагає уникнути надмірної імунної відповіді.
Щеплення АДП-м роблять у 16 років, а надалі — кожні 10 років протягом усього життя.
Важливість вакцинації
Вакцинація формує колективний імунітет, який запобігає поширенню інфекцій. Для цього потрібно, щоб 95% населення були вакциновані.
Проте в Україні у 2023 році рівень охоплення щепленнями серед дітей до року — лише 83,4% (76% – у Львівській області), а у віці 18 місяців — 82,7% (67% – в області), що не є достатнім для захисту від епідемій та спалахів.
За 6 місяців 2024 року було зафіксовано в 30 разів більше випадків кашлюку, ніж за такий же період у 2023 році.
Якщо пропустили планові щеплення
Кашлюк в анамнезі дитини не є протипоказанням до вакцинації проти цієї хвороби. Щеплення проти кашлюку можна робити дітям до 6 років 11 місяців 29 днів.
Щодо дорослих, то якщо ви в дитинстві не вакцинувалися або дані про вакцинацію неможливо підтвердити, для повноцінного захисту вам потрібно отримати мінімум три дози вакцини проти правця і дифтерії (АДП-м).
Сімейний лікар складе для вас індивідуальний графік щеплень із дотриманням мінімальних інтервалів.
Небезпека кашлюку, дифтерії та правця
Дифтерія може призвести до утворення плівок у горлі, що ускладнює дихання, а також вражає серце, нирки та нервову систему.
Правець без належного лікування має смертність від 40-50%.
Кашлюк особливо небезпечний для немовлят не лише тим, що викликає спазматичний кашель, й може спричиняти зупинку дихання.
Час вакцинуватися
З 1 серпня в Україні триває посилена імунізація проти кашлюку, дифтерії та правця.
Вакцинація за Національним календарем щеплень є безоплатною.
Щоб отримати щеплення або вакцинувати свою дитину, зверніться до сімейного лікаря або до найближчого закладу охорони здоров’я.
Читайте більше:
Як і де вакцинуватися проти дифтерії, правця та кашлюку https://tinyurl.com/593rw9rv
Як дізнатися свій вакцинальний статус https://tinyurl.com/28254txc
Більше інформації про небезпеки від кашлюку (https://tinyurl.com/59fr8rfz), дифтерії (https://tinyurl.com/b3htkevv) та правця (https://tinyurl.com/msz298j3).
Comments