top of page

Моніторинг якості та безпечності питної води з джерел нецентралізованого водопостачання

Державною установою «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» проводиться моніторинг якості та безпечності питної води з джерел нецентралізованого водопостачання, вода з яких використовується для споживання дітьми віком до трьох років.Упродовж І-го кварталу 2024 року на санітарно-хімічні показники дослід-жено 505 проб води з індивідуальних, громадських колодязів та громадських каптажів, з них не відповідає вимогам  ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» за вмістом нітратів – 83 проби, що складає 16,4%.Проведений аналіз лабораторних досліджень по районах області за І квартал 2024 року свідчить, що вміст нітратів перевищує нормативні показники у воді із криниць переважно в 1,2-2,0 раза у 35 населених пунктах Львівщини.

Однак, є окремі приватні садиби, кринична вода яких забруднена нітратами, і перевищує норму від 2,3 до 5,4 раза.


Вищевказані дані мали місце у:

  • Львівському районі: с. Оброшине (громадська криниця - 1);

  • Золочівський район: села Сасів, Бір;

  • Стрийський район: села Розвадів, Заріччя, Верин, Лівчиці, Демня;

  • Червоноградський район: с. Ульвівок;

  • Яворівський район: села Гостинцеве, Арламова Воля;

  • міста Мостиська, Судова Вишня (громадські криниці – 5).


Слід зазначити, що забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах є чистою, прозорою, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком.

Вода, забруднена нітратами надзвичайно небезпечна, насамперед для дитячого організму, з огляду на ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, особливо першого року життя, пов’язаний насамперед із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому. При тривалому вживанні забрудненої нітратами води і овочів розвивається хронічна нітратна інтоксикація.


Причиною вищезазначеного захворювання може бути овочевий сік, молочна суміш, що готуються на воді, забрудненій нітратами.

Чутливими до нітратів є також особи похилого віку, хворі на анемію, особи із хронічними захворюваннями органів дихання та серцево-судинної системи.


Категорично заборонено використовувати воду з криниць і каптажів, у яких вміст нітратів перевищує нормативні показники – 50 мг/л.

Кип’ятіння забрудненої нітратами води збільшує її токсичність.


Якщо у Вас виникли сумніви щодо якості питної води, яку споживаєте, ви можете звернутись у відокремлені структурні підрозділи Державної установи «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» для проведення лабораторних досліджень.


32 перегляди0 коментарів

Коментарі


Рекомендуємо

Ще немає постів цією мовою
Щойно пости будуть опубліковані, ви побачите їх тут.
bottom of page