top of page

Моніторинг якості та безпечності питної води з джерел нецентралізованого водопостачання

Державною установою «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» проводиться моніторинг якості та безпечності питної води з джерел нецентралізованого водопостачання, вода з яких використовується для споживання дітьми віком до трьох років.



Упродовж І-го кварталу 2024 року на санітарно-хімічні показники дослід-жено 505 проб води з індивідуальних, громадських колодязів та громадських каптажів, з них не відповідає вимогам  ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» за вмістом нітратів – 83 проби, що складає 16,4%.



Проведений аналіз лабораторних досліджень по районах області за І квартал 2024 року свідчить, що вміст нітратів перевищує нормативні показники у воді із криниць переважно в 1,2-2,0 раза у 35 населених пунктах Львівщини.

Однак, є окремі приватні садиби, кринична вода яких забруднена нітратами, і перевищує норму від 2,3 до 5,4 раза.


Вищевказані дані мали місце у:

  • Львівському районі: с. Оброшине (громадська криниця - 1);

  • Золочівський район: села Сасів, Бір;

  • Стрийський район: села Розвадів, Заріччя, Верин, Лівчиці, Демня;

  • Червоноградський район: с. Ульвівок;

  • Яворівський район: села Гостинцеве, Арламова Воля;

  • міста Мостиська, Судова Вишня (громадські криниці – 5).


Слід зазначити, що забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах є чистою, прозорою, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком.

Вода, забруднена нітратами надзвичайно небезпечна, насамперед для дитячого організму, з огляду на ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, особливо першого року життя, пов’язаний насамперед із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому. При тривалому вживанні забрудненої нітратами води і овочів розвивається хронічна нітратна інтоксикація.


Причиною вищезазначеного захворювання може бути овочевий сік, молочна суміш, що готуються на воді, забрудненій нітратами.

Чутливими до нітратів є також особи похилого віку, хворі на анемію, особи із хронічними захворюваннями органів дихання та серцево-судинної системи.


Категорично заборонено використовувати воду з криниць і каптажів, у яких вміст нітратів перевищує нормативні показники – 50 мг/л.

Кип’ятіння забрудненої нітратами води збільшує її токсичність.


Якщо у Вас виникли сумніви щодо якості питної води, яку споживаєте, ви можете звернутись у відокремлені структурні підрозділи Державної установи «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» для проведення лабораторних досліджень.


Comments


bottom of page