top of page

МЕЛАНОМА ШКІРИ: ФАКТОРИ РИЗИКУ ТА ПРОФІЛАКТИКА


Щороку на Львівщині онкологи виявляють приблизно 160 випадків меланоми. 11% хворих з цією хворобою помирають упродовж першого року від постановки діагнозу.

Меланома (з англ. melanoma, malignant melanoma) – злоякісна пухлина, одна з найнебезпечніших форм раку.

Пухлина поширюється через лімфу і кров майже в усі органи, переважно локалізується на шкірі, рідше – на сітківці ока.


Упродовж першого кварталу 2023 року на Львівщині виявили 41 випадок меланоми, з яких у 4-х пацієнтів – четверта стадія хвороби, - повідомили у Львівському онкологічному регіональному лікувально-діагностичному центрі.

Фактори ризику меланоми:

- біла шкіра, світлі (блакитні) очі, світле волосся та рожеві веснянки;

- наявність в анамнезі сонячних опіків, особливо отримані в дитячому, підлітковому віці;

- надмірний вплив ультрафіолетового випромінювання – навіть штучного в солярії;

- спадковість, вік – старше 50 років, чоловіча стать.

Ризик розвитку меланоми пов'язаний також із фототипом шкіри. Найбільш схильні до розвитку пухлини особи з I і II фото типом (світла шкіра, волосся, блакитні очі) і найменш з V і VI (смугла шкіра), але не виключає у них повністю ймовірність хвороби.

Профілактика меланоми:

n Періодично проводьте самообстеження та огляд родимок. У разі змін форми, кольору та форми – негайно зверніться до лікаря!

n Уникайте травмування шкіри в ділянці родимок

n Захищайтеся від сонячних променів та опіків шкіри

n Застосовуйте сонцезахисні креми

n Проходьте дерматоскопію – обстеження поверхневого шару шкіри (епідермісу) за допомогою приладу у лікаря-дерматолога або онколога

Коли бити на сполох?

Для кращого запам’ятовування ознак переродження родимок у меланому створено шкалу «ABCDE» та шкалу «АКОРД»:

Аасиметрія, якщо умовною лінією розділити здорову родимку навпіл, половинки повинні бути рівними; поява асиметрії може бути однією із перших ознак переродження.

К край, у здорової родимки він повинен бути рівним. Поява нерівностей чи рваного краю може свідчити про її переродження.

Оокрас повинен бути рівномірним. Інтенсивність кольору в різних родимках може відрізнятися. Про небезпечність буде свідчити поява вкраплень іншого кольору: сірого, білого, чорного, червоного, темно-коричневого.

Ррозмір, чим більша родимка, тим вищий ризик переродження, проте розмір може бути і сумарним, тобто багато маленьких родимок збільшують ризик переродження однієї із них.

Ддинаміка. Про переродження можуть свідчити будь-які зміни в динаміці: збільшення розміру, кровоточивість, поява кірочок.91 перегляд0 коментарів

Comments


Рекомендуємо

Ще немає постів цією мовою
Щойно пости будуть опубліковані, ви побачите їх тут.
bottom of page