top of page

Кілька порад: як позбутися залежності від тютюну

16 листопада - Міжнародний день відмови від куріння.

«Відмовся від куріння!» - ця фраза повинна нагадувати людству про шкоду нікотинової залежності для здоров’я, привертати увагу громадськості та влади про загрозу поширення тютюнової епідемії, а також про права кожного на бездимне середовище.

Тютюнокуріння є найпоширенішою згубною звичкою у світі та однією з основних причин розвитку серцево-судинних, онкологічних, легеневих хвороб і передчасної смертності.

Щороку реєструється до 90% летальних випадків від раку легень, 75% - від хронічного бронхіту, 25% - від ішемічної хвороби серця, обумовлених курінням. В результаті вживання тютюну щорічно в усьому світі реєструється понад 8 млн. випадків смертей, в Україні куріння забирає в середньому до 130 тис. життів, що становить 12% від загальної смертності – дані ВООЗ

На даний час розширені обмеження до реклами та продажу тютюнових та нікотинових виробів, електронних пристроїв і рідин до них, встановлена заборона куріння в громадських місцях, за порушення встановлених правил діють адміністративні санкції.

Як свідчить досвід багатьох країн, які досягли значних успіхів у зниженні захворюваності і смертності від хронічних неінфекційних захворювань, саме зменшення поширеності куріння позитивно впливає на показники здоров'я населення. При цьому лише невеликий відсоток людей може кинути курити з першої спроби. Для більшості курців потрібна допомога рідних і фахівців: сімейного лікаря, нарколога чи психотерапевта.

Як відмовитися від шкідливої звички.

☛ Скажіть вашому оточенню про прийняте рішення відмовитися від куріння та попросіть, щоб вони не курили у вашій присутності.

☛ Нагадуйте собі, що ви кидаєте курити. Частіше думайте про те, яку користь для здоров’я це принесе.

☛ Уникайте обставин, при яких раніше тягнулися за сигаретою, менше хвилюйся. Відмовляйтеся від перекурів з колегами, якщо навіть ви перенервували на роботі.

☛ Не відмовляйтеся від прийнятого рішення, навіть якщо зірвалися і закурили знову. Нехай із десятої або сотої спроби, але все вдасться.

☛ Не куріть у вільний час удома чи на відпочинку. Заберіть усе, що може нагадати вам про куріння: попільнички, запальнички тощо.

☛ Замініть куріння заняттям спортом чи іншою руховою активністю. Пийте багато води, бажано маленькими ковтками. Менше вживайте солодощів та уникайте алкоголю в перші тижні відмови від нікотину.

☛ Піклуйтеся про своє ментальне здоров’я.

☛ Не звинувачуйте себе за невдачу. Краще уникайте будь-яких негативних емоцій, які ведуть до зневіри в своїх силах.

☛ Звертайтеся за порадою чи допомогою до фахівців: сімейного лікаря, нарколога чи психотерапевта.

☛ Звертайтеся через чат-бот до штучного інтелекту, який використовує міміку й емоційну реакцію, консультуючи людей, що потребують допомоги.


Підготувала Галина Савченко - лікар відділу епіднагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань


За матеріалами сайту Центру громадського здоров’я https://www.phc.org.ua/

1 перегляд0 коментарів

Рекомендуємо

Ще немає постів цією мовою
Щойно пости будуть опубліковані, ви побачите їх тут.
bottom of page