top of page

До дня рентгенолога і Міжнародного дня радіології

З ініціативи Європейського товариства радіологів, починаючи з 2012 року, світова громадськість відзначає Міжнародний день радіології – професійне свято для фахівців цієї медичної галузі – радіодіагностів та радіотерапевтів різних напрямків. З метою привернути увагу громадськості до радіології і було запроваджено професійне свято.

День для нього обраний невипадково. Саме 8 листопада 1895 р. Вільгельм Конрад Рентген виявив існування названих його ім’ям рентгенпроменів. На жаль, тріумфатор електротехнічної виставки 1881 року етнічний українець Іван Пулюй з «лампою-трубкою» та Х-променями – фактичний піонер радіології – відомий лише порівняно вузькому колу фахівців.

Всі живі істоти на землі постійно знаходяться під впливом радіації. Вона надходить до нас із космосу, з глибин землі. У вигляді природного фону радіоактивне випромінювання безперервно впливає на все живе на Землі, викликає мутації в спадковому генетичному апараті, чим ми завдячуємо надзвичайній різноманітності форм живих організмів і виникненню “життя розумного”. Цей симбіоз життя і радіоактивності бажано зберігати і в наші дні, коли людство створило потужні джерела штучної радіації. Якщо навіть повністю виключити можливість ядерних війн, людству в найближчі десятиліття незаперечно доведеться мати справу з атомними і термоядерними електростанціями та іншими технологіями, які призначені для мирного використання енергії атома. Сьогодні в області радіології задіяна величезна кількість працівників, серед яких особливо слід виділити лікарів та лаборантів-рентгенологів, так-як особливо важливе значення радіація відіграє у медичній практиці.

Людство заплатило дорогу ціну за відкриття та використання явища радіоактивності. Майже всі першовідкривачі цього явища загинули не підозрюючи про небезпеку. На пам’ятнику в Гамбурзі біля рентгенівського інституту написано наступне: “Пам’ятник присвячується рентгенологам і радіологам усіх націй, лікарям, фізикам, хімікам, технікам, лаборантам і сестрам, які принесли в жертву своє життя у боротьбі з хворобами своїх ближніх. Вони героїчно проклали шлях для ефективного та безпечного застосування рентгенівських променів і радію в медицині. Слава їх безсмертна”. На пам’ятнику близько 200 прізвищ.

Сьогодні радіація під контролем людини, дякуючи своїм діагностичним і лікувальним властивостям, допомагає рятувати людські життя. Більше сотні років тому один відомий медик сказав: “Якщо б хворий був прозорим як скло, ми б легко могли встановити джерело хвороби”. Через декілька десятиліть відкриття рентгенівських променів і дозволило лікарям заглянути в організм людини, а радіоактивні речовини дали можливість спостерігати такі приховані процеси, пояснення яких уявлялося чистою утопією. Ніяке інше застосування ядерної енергії не принесло суспільству стільки безпосередньої і багатосторонньої користі, як застосування радіації в медичній науці - діагностиці і терапії. Для медицини це відкриття обернулося не просто появою нової дисципліни, а стало величезним проривом в області діагностики цілого комплексу захворювань і травм, а в подальшому і методу терапії. Ця медична дисципліна отримала назву радіологія. Це наука застосування випромінювання, звукових хвиль і магнітного резонансу з метою створення зображень внутрішньої будови людського організму. Це область медицини, яка займається візуалізацією змін в організмі людини, пов’язаних з хворобою. На сьогодні вона є одним із основних чинників, які застосовуються медиками для діагностики, профілактики і лікування захворювань.

Вже через рік після відкриття з’явився перший рентгенапарат, почалося виробництво рентгенплівки, почали відкриватися рентгенкабінети і цілі клініки. Спочатку їх основним напрямком стала діагностика в пульмонології, але в подальшому рентгенографія стала основним засобом діагностики в травматології, стоматології та інших галузях медицини

Значимість рентгенівського випромінювання в медицині важко переоцінити, а діагностика і лікування з допомогою радіоактивних ізотопів ряду захворювань сьогодні рятують мільйони хворих. До цього часу рентген залишається найпоширенішим, швидким і доступним засобом діагностики в світі. Радіологія здійснила величезний прорив в своєму розвитку, з’явилися нові методи, апарати променевої діагностики і терапії. Всі сучасні рентгенапарати виготовлені максимально безпечно, але не зважаючи на це - професія лікаря-рентгенолога вважається небезпечною і достатньо шкідливою. В той же час без якісних знімків і високої кваліфікації лікаря-рентгенолога, значну частину діагнозів неможливо точно встановити.

Рентгенолог – відповідальна і дуже важлива лікарська професія, в якій високі технології тісно пов’язані з кваліфікацією і досвідом. Від достовірної постановки діагнозу залежить ефективність будь-якого виду терапії, а значить здоров’я і життя пацієнта. Тому ми вдячні лікарям-рентгенологам, діяльність яких має величезне значення в медицині і особливо в діагностиці і бажаємо щоб ваша праця приносила користь людям, а вам професійне задоволення. Бажаємо вам чітко бачити і легко “просвічувати” пацієнтів, щоб допомогти кожному уникнути або подолати хворобу. Будьте здорові, успішні і щасливі!


Підготував: Валерій Литюк – лікар з радіаційної гігієни

9 переглядів0 коментарів

Рекомендуємо

Ще немає постів цією мовою
Щойно пости будуть опубліковані, ви побачите їх тут.
bottom of page