top of page

До Всесвітнього дня мозку

22 серпня  відзначається Всесвітній день мозку, метою якого є привернення уваги людства до цього головного органу центральної нервової системи та підвищити обізнаність про необхідність підтримки мозку в здоровому стані.


Здоров’я мозку — важлива складова загального стану здоров’я людини. Саме мозок забезпечує нашу здатність спілкуватися, ухвалювати рішення, вирішувати проблеми і вести активне життя. Оскільки мозок контролює стільки повсякденних функцій, це, вочевидь, один із найцінніших органів у людському організмі.

Людський мозок має досить скромну вагу. На його частку припадає лише близько 2% від маси тіла людини. Однак при цьому мозок залишається найбільшим споживачем енергії в нашому організмі. Тому важливо давати йому відпочинок, корисну їжу та дотримуватися здорового способу життя.

Для того, щоб мозок завжди працював швидко та ефективно є декілька правил для стимуляції його роботи:

Активне розумове навантаження та тренування мозку. Щоб тримати мозок у формі, варто читати, вивчати іноземні мови, розгадувати кросворди, грати в шахи, вирішувати головоломки, збирати пазли тощо.

Вести активний спосіб життя, заняттями спортом. Займатися фізичними вправами кілька разів на тиждень по 30-60 хвилин. Це може бути ходьба, біг, плавання чи будь-які інші вправи, що збільшують частоту серцевих скорочень. Фізичні активності посилюється кровоток і кров, збагачується киснем, активніше надходить у мозок допоможуть підтримувати нормальний кровообіг мозку та знизити ризик інсульту.

Здорове та збалансоване харчування. Включайте до свого раціону продукти, багаті на омега-3 жирні кислоти (риба, лляне насіння, горіхи), антиоксиданти (ягоди, шпинат, темний шоколад) та вітаміни групи В (цільнозернові продукти, листові зелені овочі).Уникайте вживання оброблених продуктів та смаженої їжі, зменште споживання солі та цукру, адже це може сприяти появі серцево-судинних захворювань і негативно впливати на діяльність мозку.

Відмова від куріння та вживання наркотичних речовин. Куріння та вживання наркотиків звужує судини мозку, викликає кисневе голодування та сприяє порушенню когнітивних функцій.  Крім проблем, пов’язаних з нестачею поживних речовин у мозку, це збільшує ризик хвороб (наприклад, Альцгеймера).

Відмова від алкоголю. Алкогольне сп’яніння глибоко порушує нормальну функцію головного мозку внаслідок отруєння (інтоксикації) в результаті інтенсивної концентрації спиртних сполук у центральній нервовій системі, клітинах головного мозку. Алкоголь впливає на головний мозок як наркотик, призводить до деградації, розладу мислення.

Зниження стресу. Накопичений стрес погіршує пам’ять, знижує інтелектуальний потенціал людини. Важливо контролювати свої емоції, а в стані хронічного стресу та/або інших емоційних розладів звертатися за допомогою.

Достатнє сонячне світло. Відсутність достатньої кількості сонячного світла безпосередньо впливає на пізнавальні здібності людини. Ультрафіолет, отриманий із сонячним світлом, регулює кровообіг, збільшується приплив кисню і поживних речовин. Окрім цього, сонячне світло сприяє виробленню серотоніну – гормону, що впливає на позитивний настрій людини.

Повноцінний сон. Здоровий сон допомагає бути уважним, зосередженим і здатним ухвалювати зважені рішення. Спокійний сон дає мозку час позбутися від продуктів обміну й оптимізувати пам’ять. Намагайтеся спати 7-9 годин на добу та налагодьте режим сну — лягайте спати і просинайтеся в один і той самий час. Це знизить ризик розвитку хронічних захворювань і допоможе боротися зі стресом, покращує пам’ять.

Безпечне довкілля. Оточуюче середовище також впливає на судинну систему та мозок. Забруднення довкілля - води, продуктів харчування та повітря - може призвести до неврологічних проблем, таких як інсульт, порушення розвитку нервової системи й нейродегенеративні розлади тощо.

Інший вид ризику, пов’язаним із середовищем життєдіяльності.  Отримані дрібні струси,  травми голови, що стаються в результаті нещасного випадку або занять екстремальними видами спорту також створюють  також шкідливо впливають  на клітини  мозку.



Comments


Рекомендуємо

Ще немає постів цією мовою
Щойно пости будуть опубліковані, ви побачите їх тут.
bottom of page