Щорічно, 6 липня, в світі відзначають День кардіолога. Основна мета цього свята – привернути увагу суспільства до профілактики хвороб серцево-судинної системи, до важливості занять фізичною культурою, відмови від шкідливих звичок, щоб зміцнити здоров’я та продовжити тривалість життя.
Сьогодні серцево-судинні захворювання є найпоширенішими захворюваннями в світі, які щорічно забирають понад 17 мільйонів людських життів.
В Україні серцево-судинні захворювання є головною причиною смертності населення. За цим показником наша країна залишається одним зі світових лідерів. Від здоров’я серця безпосередньо залежить життя людини.
Фактори ризику розвитку серцево-судинних захворювань.
1. Високий артеріальний тиск.
Підвищений артеріальний тиск (АТ) без належного лікування може призвести до інфаркту, інсульту, ниркової чи серцевої недостатності, погіршення зору та інших ускладнень. Навіть помірне підвищення артеріального тиску пов’язане зі зменшенням очікуваної тривалості життя.
Щоби кров’яний тиск був у нормі, насамперед необхідно зменшити споживання солі: прибрати зі столу сільничку, менше солі додавати під час готування їжі, остерігатися готових продуктів із високим вмістом солі. Рекомендована щоденна норма - до 5 г солі.
2. Нераціональне харчування.
Головні вороги серця — це переїдання, недостатнє споживання овочів та фруктів, безконтрольне вживання висококалорійної їжі, напоїв, солі. За висновками лікарів, причиною більшості захворювань є неправильне харчування та порушення роботи органів травлення. Білки, жири та вуглеводи мають бути присутні в щоденному раціоні. Вважається, що найбільшу користь приносять рослинні продукти, вирощені в тому регіоні, де живе людина. А ось від маринованих та консервованих продуктів краще відмовитися через великий вміст солі. Якщо вживати їжу з високим вмістом насичених жирів, може підвищитися рівень холестерину в крові. Слід віддавати перевагу нежирному м’ясу (птиця, кролик) та продуктам із низьким вмістом жирів. При цьому важливо відмовитися від шкідливих трансжирів. За даними ВООЗ, щороку від серцево-судинних захворювань, обумовлених споживанням трансжирів, помирає близько 500 тисяч людей.
3. Високий індекс маси тіла.
Надмірна вага підвищує ризик серцево-судинних захворювань. Тож, слідкуйте за вагою і харчуйтесь здоровою, збалансованою їжею. Підтримуйте масу тіла у межах ІМТ - 18,5 – 25 кг/м² завдяки щоденній фізичній активності. Рекомендований контроль окружності талії (менше 94 см у чоловіків і менше 80 см у жінок).
4. Тютюнокуріння.
Кожна десята смерть від хвороб серця спричинена курінням. Куріння є одним із ключових факторів ризику розвитку ішемічної хвороби серця, інсульту та хвороби периферичних судин.
5. Високий рівень глюкози.
Надмірна кількість цукру в харчуванні призводить не тільки до виникнення зайвої ваги, але сприяє розвитку серйозних захворювань, таких як діабет. Люди хворі на діабет мають ризик розвитку інфаркту та інсульту в 2–3 вищий. За даними ВООЗ у світі 6,2 % cмертей пов’язано з діабетом.
Для збереження здоров’я з меню необхідно виключити продукти, які містять доданий цукор (солодкі напої, випічка та інші кондитерські вироби). Рекомендована щоденна норма - 10 г цукру.
6. Низька фізична активність.
Регулярна фізична активність зменшує ризик серцево-судинних хвороб. За даними ВООЗ для профілактики захворювань серця необхідно займатися фізичною активністю щонайменше 150-300 хвилин на тиждень. Якщо переважає сидячий спосіб життя, варто рухатися не менше години на свіжому повітрі, робити зарядку, не використовувати ліфт, а підніматися сходами.
7. Забруднене повітря.
Тривалий вплив забрудненого повітря є невід`ємним фактором ризику серцево-судинних захворювань. Цей «невидимий убивця» щогодини забирає життя 800 людей та може викликати або посилювати тривалі болісні захворювання, такі як рак, респіраторні або серцеві хвороби.
8. Вживання алкоголю.
Безпечної дози алкоголю не існує. Вживання алкоголю шкідливе для серцево-судинної системи, викликає гіпертонію та збільшує ризики інсультів і онкологічних захворювань.
Заходи з профілактики хвороб серцево-судинної системи.
Підтримувати нормальну масу тіла.
В людей, що мають гіпертонічну хворобу та/або ожиріння зниження маси тіла на 1 кг супроводжується зниженням АТ на 1-2 мм ртутного стовпчика;
Скоротити вживання тваринних жирів, солі, міцного чаю, кави;
Вживати продукти, багаті на калій (крупи, бобові, фрукти, овочі, зелень) та магній, що міститься в молочних продуктах;
Відмовитись від куріння, вживання алкоголю та шкідливих звичок;
Регулярно займатись фізичними вправами (не менше 30-40 хв. 3-4 рази на тиждень);
Дотримуватися режиму праці та відпочинку (достатній сон);
Здійснювати контроль за артеріальним тиском;
Регулярно відвідувати сімейного лікаря та не займатися самолікуванням.
Важливо знати, що тільки сімейний лікар може поставити діагноз, надати рекомендації та при потребі скерує на консультацію до лікаря кардіолога.
Пам’ятайте, що люди з хронічними хворобами, старшого та похилого віку повинні радитися зі своїм сімейним лікарем щодо оптимального рівня фізичної активності.
댓글