top of page

Вправи для профілактики порушень зору у школярів

Саме зір допомагає нам отримати левову частку всієї інформації про навколишній світ. Щоб зберегти ваші очі здоровими якомога довше варто періодично виконувати прості вправи.

Комплекс вправ гімнастики для очей для школярів (виконуються у школі):

1. Швидко покліпати очима, заплющити очі та посидіти спокійно, повільно рахуючи до п'яти. Повторити 4-5 разів.

2. Міцно заплющити очі (рахуючи до 3-ьох), розплющити очі та подивитися вдалечінь, рахуючи до 5. Повторити 4-5 разів.

3. Витягнути праву руку вперед. Стежити очима, не повертаючи голови, за повільними рухами вліво і вправо, вгору і вниз вказівного пальця витягнутої руки. Повторити 4-5 разів.

4. Подивитися на вказівний палець витягнутої руки на рахунок 1-4, потім перенести погляд вдалечінь на рахунок 1-6. Повторити 4-5 разів.

5. У середньому темпі проробити 3-4 кругових рухів очима праворуч, і стільки ж - ліворуч. Розслабитися і подивитися вдалечінь - на рахунок 1-6. Повторити 1-2 рази.

Орієнтовні вправи для зняття зорової втоми (виконуються вдома):

1. Міцно заплющити очі на 3-5 секунд, потім розплющити їх на 3-5 секунд, повторити 6-8 разів. Вправа знімає втому, зміцнює м'язи повік, сприяє поліпшенню кровопостачання, розслабленню м'язів ока.


2. Швидко моргати протягом 1-2 хвилин. Вправа сприяє поліпшенню кровообігу.


3. Дивитись у далечину прямо перед собою 2-3 секунди. Поставити палець правої руки по середній лінії обличчя навпроти перенісся на відстані 25-30 см від очей. Перевести погляд на кінець пальця і дивитись на нього двома очима 3-5 секунд. Опустити руку. Повторити 10-12 разів. Вправа знімає втому акомодаційного м'яза, полегшує зорову роботу на близькій відстані.


4. Закрити повіки. Проводити масаж їх з допомогою рухів по колу пальцями протягом 1 хвилини. Вправа знімає спазм м'язів очей і поліпшує кровопостачання.


5. Поставити палець правої руки по середній лінії обличчя на відстані 25-30 см від очей. Дивитись двома очима на кінчик пальця 3-5 секунд. Закрити долонею лівої руки ліве око на 3-5 секунд. Забрати долоню, дивитись двома очима на кінець пальця 3-5 секунд. Потім аналогічна вправа виконується при фіксації пальця лівої руки з прикриттям правого ока. Повторити 5-6 разів. Вправа сприяє роботі обох очей.


6. Голова нерухома. Відвести напівзігнуту праву руку в бік. Повільно переміщувати палець справа наліво і зліва направо, стежити очима за пальцем. Повторити 10-12 разів. Вправа зміцнює м'язи ока горизонтальної дії і удосконалює їх координацію.


7. Одночасно трьома пальцями лівої руки легко натиснути на верхню повіку лівого ока і трьома пальцями правої руки легко натиснути на верхню повіку правого ока. Через 1-2 секунди зняти пальці з повіки. Повторити 3-4 рази. Вправа поліпшує циркуляцію внутрішньоочної рідини.


8. Дивитись удалину перед собою 2-3 сек. Потім перевести погляд на кінчик носа на 3-5 сек. Повторити 6-8 разів. Вправа розвиває здатність утримувати погляд на близькій відстані.


9. Голова нерухома. Підняти напівзігнуту праву руку вгору. Повільно переміщувати палець згори вниз і стежити за ним очима. Повторити 10-12 разів. Вправа зміцнює м'язи очей вертикальної дії і вдосконалює їх координацію.


10. Голова нерухома. Витягнути напівзігнуту руку вперед і вправо. Виконати рукою на відстані 40-50 см від ока повільні рухи по колу за годинниковою стрілкою і стежити при цьому очима за кінцем пальця. Виконати цю вправу лівою рукою, здійснюючи рухи по колу проти годинникової стрілки. Повторити 3-6 разів. Вправа розвиває координацію рухів очей і сприяє зміцненню вестибулярного апарату.


11. Голова нерухома. Підняти очі вгору, опустити вниз. Повернути очі в правий бік, потім в лівий. Повторити 6-8 разів. Вправа удосконалює складні рухи очей.


12. Голова нерухома. Підняти очі вгору. Зробити ними рухи по колу за годинниковою стрілкою, проти годинникової стрілки. Повторити 3-6 разів. Вправа сприяє розвитку складних рухів очей і підвищує стійкість вестибулярних реакцій.


13. Голова нерухома. Підняти очі вгору, опустити вниз. Повернути очі вправо, потім вліво. Повторити 6-8 разів. Вправа розвиває здатність очних м'язів до статичної напруги.


14. Ноги поставити на ширину плечей. Голову опустити, подивитись на носок лівої ноги (зафіксувати точку). Піднятиголову, подивитись у правий верхній куток кімнати. Опуститиголову, подивитись на носок правої ноги. Підняти голову, подивитись у верхній лівий куток кімнати. Повторити 3-6 разів. Вправа сприяє поліпшенню координації рухів очей і голови.


15. Витягнути руки вперед на ширину плечей на рівні очей. Подивитись у правий верхній куток кімнати. Перевести погляд на кінці пальців лівої руки. Подивитись у верхній лівий куток кімнати. Перевести погляд на кінці пальців правої руки. Повторити 3-4 рази. Вправа розвиває складні координаційні рухи очей.


16. Стати перед вікном. На відстані 25 см на рівні очей на вікні прикріпити мітку (діаметр 2-3 мм). По черзі фіксувати то мітку, то який-небудь об'єкт за вікном, який міститься на рівні мітки на віддалі не менше 1 м. Перші 3 дні вправу продовжувати 3 хвилини, потім 3 дні - 5 хвилин і 7 хвилин кожний наступний день. Вправа розвиває здатність оцінювати відстань і координує роботу внутрішніх і зовнішніх м'язів ока.


Примітка: Вправи 1, 2, 4, 7, 8, 10, 12, 13 виконують сидячи, а вправи 3, 5, 6, 9, 11, 14, 15, 16 – стоячи.

Якщо людині призначено носити окуляри постійно, то всі вправи, за винятком 4 і 7, виконують в окулярах.

Як зберегти здоров’я очей – рекомендації Центру громадського здоров’я: https://www.phc.org.ua/news/podbayte-pro-sviy-zir-rekomendacii-yak-zberegti-zdorovya-ochey
24 перегляди0 коментарів

Рекомендуємо

Ще немає постів цією мовою
Щойно пости будуть опубліковані, ви побачите їх тут.
bottom of page