За результатами численних досліджень азбест внесли до переліку канцерогенів, вплив яких спричиняє рак. Через серйозну загрозу здоров’ю людини азбест заборонили у понад 70-ти країнах світу ще на початку 2000-х
.
В Україні азбест (волокнистий силікат) – під забороною лише з 2022 року.
Угода про асоціацію з ЄС зобов'язує Україну заборонити використання азбесту у виробництві. Тож 6 вересня 2022 року Верховна Рада ухвалила закон № 4142 «Про систему громадського здоров'я», що забороняє використання у будівництві азбесту, виробів та матеріалів з його вмістом.
Де використовується азбест?
Завдяки своїм властивостям (висока міцність, пластичність, опірність до високих температур) азбест, або як ще його називають «гірський льон» часто використовували ще з давніх-давен, зокрема, - у будівництві. З технічним прогресом азбест став цінним матеріалом у промисловості (зокрема, хімічній), ракето- та машинобудуванні тощо.
За структурою та мінералогічними ознаками розрізняють амфібол-азбест та хризотил-азбест. Другий використовують для виробництва:
-шиферу (для покриття даху)
-азбестових труб (для водопостачання, каналізації, кабельних мереж, димоходів тощо)
-азбестоцементних листів (для теплоізоляції приміщень: в промисловості, в приватних будівлях)
- азбестових шнурів та інших матеріалів (для термоізоляції та гнучкості)
- азбестової тканини (для виготовлення теплозахисного спецодягу)
В Україні азбест застосовувався у виробництві будівельних матеріалів, передусім – шиферу
Спершу про шкідливий вплив азбесту говорили недостатньо, оскільки це ще не було досліджено у повній мірі.
Як шкодить азбест?
Попри всі переваги у властивостях, азбест вважається токсичним та небезпечним.
Спричинена впливом хризотилового азбесту небезпека підтверджена Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ).
За світовою статистикою, щороку понад 100 тисяч людей у світі помирає від впливу шкідливих волокон азбесту.
Майже 125 мільйонів жителів планети отримують вплив азбесту на робочому місці. Половина смертей від професійного раку, спричинена азбестом. А кілька тисяч смертей цей шкідливий мінерал спричинив у домашніх умовах.
Науковці дослідили також надмірну шкоду тютюнового диму та азбестових волокон у поєднанні, ці фактори збільшують ризик раку легень.
Особливо небезпечний для органів дихання людини азбестовий пил і наночастинки. У легенях навіть мікрочастинка азбесту, може спричинити серйозне хронічне захворювання, зокрема онкологію.
Усі форми азбесту є канцерогенними для людини, тож спричиняють онкологію, зокрема, рак легень, гортані, яєчників. А опромінення азбесту пов’язують з такі хворобами як азбестоз (фіброз легенів), а також бляшки, потовщення та випіт у плеврі.
Незважаючи на те, що по класу небезпеки азбест відносять до канцерогенних матеріалів, основна його шкода для організму полягає в розвитку азбестозу при тривалому вдиханні пилу у великих кількостях. Проявляється це захворювання в органічних змінах легеневої тканини (утворення рубців і вузликів).
Якщо вдихнути азбестовий пил, такі тверді голки врізаються в клітини організму (фото з відкритих джерел)
Потрапляючи через дихальні шляхи в амфіболі разом з кальцієм, азбестовий пил міститься залізо, яке впливає на структуру волокна. Через вміст заліза волокно має форму твердих голок. Потрапляючи в легені, він травмує клітини.
Амфіболові волокна не розчиняються під впливом кислого середовища організму. При механічному роздратуванні мікроволокнами пилу тканин дихальних шляхів, найбільш вірогідний розвиток бронхіту. Також, можливо, розвиток азбестозу - при цьому захворюванні пил, який осідає в легенях, викликає рубцеві зміни легеневої тканини.
Які кроки запроваджені для захисту від впливу азбесту?
Використовувати амфіболовий азбест у всіх видах сьогодні заборонили. Насамперед вивели із застосування технологію напилення азбесту на металеві конструкції
Існують чіткі санітарні вимоги, які мають захистити від впливу азбесту у побуті:
- азбестовмісні будматеріали повинні мати відповідний сертифікат;
- стінові панелі і перегородки з цього матеріалу покривають двох або триразовим покриттям;
- у приміщеннях, де проводиться вологе прибирання та дезінфекція, азбестові вироби повинні витримувати відповідний режим дії деззасобів;
- заборонили використання азбесту в вентиляційних коробах.
Comments